top of page

SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ

Zalecenia dla chorych po zabiegu skleroterapii

1) Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest chodzenie przez około 20-30 minut.

 

2) Opatrunki na nodze unieruchomione przylepcem zdejmujemy po 48 godzinach od zabiegu.

 

3) Przez pierwsze 2 dni pończochy nie zdejmujemy na noc i chodzimy w niej non-stop. Po tym okresie można ją zdejmować wieczorem przed spaniem i zakładać rano. Nosimy ją przez tydzień.

 

4) Przez pierwsze 7 dni po skleroterapii wskazany jest oszczędzający tryb życia, szczególnie dotyczy to stania w miejscu i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Zaleca się, aby nie zginać (w miarę możliwości) nogi podczas siedzenia w pierwszych dwóch dobach. W przypadku dalekich podróży postępowanie jest indywidualnie ustalane z lekarzem prowadzącym.

 

5) W razie dolegliwości bólowych stosujemy zimne okłady oraz podstawowe leki p/bólowe (paracetamol, pyralgin, ibuprofen);

 

6) W sytuacjach wyjątkowych konieczne może być wcześniejsze zgłoszenie się na badanie kontrolne.

Co może spotkać pacjenta po zabiegu skleroterapii, czym nie należy się przejmować i o czym powinien pacjent wiedzieć

1) Po skleroterapii pacjent ma prawo odczuwać dolegliwości bólowe typu ciągnięcie, rozpierania, drętwienie. W takiej sytuacji pacjent może przyjmować podstawowe leki p/bólowe – paracetamol, pyralgin, ibuprofen. Po okresie od 3 dni do miesiąca po zabiegu może pojawić się uczucie "za krótkiej nogi" – powinno to ustąpić samoistnie.

 

2) Jest rzeczą naturalną, że po skleroterapii żylaków mają prawo występować krwiaki, które z czasem zmieniają swoje zabarwienie i przemieniają się w wyczuwalne pod skórą stwardnienia. Wchłaniają się one przez okres od 3 do 4 miesięcy. Czasami mogą wymagać ewakuacji przez lekarza podczas rutynowej kontroli.

 

3) Po skleroterapii żylaków mogą pojawić się obrzęki, które niekiedy mogą utrzymywać się do roku czasu. W tym wypadku postępowanie jest indywidualne.

 

4) Proces skleroterapii najczęściej wymaga kilku sesji. Plan leczenia ustalany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. Przystępując do terapii, należy pamiętać, że niewydolność żylna jest chorobą o charakterze przewlekłym i w przyszłości może być konieczne powtórzenie sesji terapeutycznych w zależności od tempa rozwoju choroby.

 

5) Wszystkie inne planowane zabiegi i operacje, jak również wprowadzenie nowych leków powinny być konsultowane z lekarzem.

 

6) W przypadku przyjmowania leków upośledzających krzepnięcie krwi - Polocard, Acard, Aspiryna, Acesan, Acenokumarol, Warfin, Sintrom, Clopidogrel, Xarelto, Pradaxa, fakt ten powinien zostać zgłoszony lekarzowi, celem ustalenia indywidualnego postępowania.

 

7) Na każde spotkanie prosimy o zabranie pończochy uciskowej.

bottom of page