top of page

SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ

EVLT

EVLT (EndoVenous Laser Therapy) jest nowoczesną metodą małoinwazyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych oraz innych postaci niewydolności żylnej kończyn dolnych.

 

U pacjentów z niewydolnością żylną, krew w naczyniach żylnych nie krąży w sposób sprawny. Zamiast płynąć rytmicznie w stronę serca, krew w chorych żyłach kończyn dolnych zalega i cofa się, co przez lekarzy określane jest zjawiskiem refluksu żylnego. Zalegający w świetle naczynia żylnego słup krwi doprowadza początkowo do poszerzenia się żyły, a ostatecznie do powstania żylaków. Im dłużej trwa choroba, tym większe i bardziej rozległe są żylaki. Oprócz generowania żylaków, refluks krwi w żyłach odpowiedzialny jest za szereg innych patologicznych zjawisk w tkankach miękkich kończyn, co jest przyczyną szeregu dolegliwości, takich jak ból, uczucie zmęczenia, obrzęki.

 

Metoda leczenia, przez pacjentów popularnie zwana „laserem”, polega na wykorzystaniu energii lasera, do zamknięcia niewydolnych naczyń żylnych, w obrębie kończyn dolnych. Na końcówce włókna laserowego, wprowadzonego do światła niewydolnej żyły powstaje wysoka temperatura, która działając na ścianę żyły od jej wnętrza doprowadza do natychmiastowego zamknięcia naczynia, a wtórnie – do jego zwłóknienia. W zamkniętym w ten sposób naczyniu krew przestaje się cofać, w dalszym ciągu płynie natomiast pozostałymi sprawnymi żyłami.

 

Na początku zabiegu, chirurg przy pomocy głowicy USG odszukuje najniżej położony fragment niewydolnej żyły, po to by wprowadzić do niego również pod kontrolą USG włókno laserowe. Co ważne, włókno lasera ma średnicę około 1 mm, w związku z czym chirurg musi jedynie nakłuć naczynie. Następnie, cały czas obserwując włókno laserowe w obrazie ultrasonograficznym, chirurg wprowadza je zwykle w okolicę pachwiny w przypadku leczenia żyły odpiszczelowej lub w okolicę dołu podkolanowego w przypadku patologii w zakresie żyły odstrzałkowej. Kolejno również pod kontrolą obrazu USG żyła oraz okoliczne tkanki znieczulane są środkiem miejscowo znieczulającym, tak aby zabieg mógł być przeprowadzony w sposób bezbolesny. W tym momencie chirurg przystępuje do zasadniczej części procedury. Po aktywacji lasera, na końcówce włókna laserowego powstaje wysoka temperatura, która działając na ścianę naczynia od środka doprowadza do jego natychmiastowego zamknięcia. Chirurg wycofując powoli włókno laserowe z żyły doprowadza do zamknięcia całego niewydolnego naczynia.  Wtórnie zamknięte naczynie ulega zwłóknieniu, a w miejscu wcześniejszego naczynia pozostaje jedynie łącznotkankowe pasmo.

 

Całość procedury kończy założenie opatrunku na skórę w miejscu wprowadzenia włókna laserowego oraz zabandażowanie kończyny bandażem elastycznym, jak również założeniem pończochy uciskowej.

 

Dzięki temu, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest on praktycznie bezbolesny, a pacjent może o własnych siłach zaraz po zabiegu zejść ze stołu operacyjnego.

Praktycznie zaraz po zabiegu pacjent wraca do domu i może wykonywać zwykłe codzienne czynności. W pierwszym okresie mogą wystąpić dolegliwości bólowe, jednak ich intensywność jest stosunkowo niewielka i wystarczy zażycie podstawowych leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol, czy ibuprofen powszechnie dostępnych bez recepty.

 

W okresie 1 miesiąca po zabiegu wskazane jest noszenie pończochy uciskowej, co pozwala uzyskać lepszy efekt kosmetyczny.

 

W przypadku kiedy konieczne jest leczenie więcej niż jednej żyły, małoinwazyjność procedury EVLT umożliwia takie postępowanie. Leczenie jednoczasowe obu kończyn dolnych pozwala skrócić do minimum czas kuracji, jak również znacznie zmniejsza koszty terapii.

Laserowe leczenie żylaków???

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani metodą laserowego leczenia chorób żył kończyn dolnych zapraszam do wejścia na stronę Centrum Medycznego Proclinic we Wrocławiu, gdzie takie zabiegi przeprowadzam.

bottom of page