Rafał Mulek
SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ
SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ
Bypass żołądkowy
Operacja bypassu żołądkowego jest obecnie pod względem częstości wykonywania drugą po mankietowej resekcji żołądka. Mimo że częstość wykonywania tej procedury jest mniejsza niż kiedyś, to nadal jest to procedura o ugruntowanej pozycji w kanonie operacji bariatrycznych.
Operacja polega na wydzieleniu z górnej części żołądka niewielkiego zbiornika tzw. poucha o objętości około 50 ml, a następnie wykonaniu zespoleń pomiędzy pouchem i jelitem oraz między pętlami jelitowymi w taki sposób, że zamiast fizjologicznej jednej długiej pętli jelita cienkiego o długości ponad 5 metrów, tworzymy 3 pętle jelitowe:
1) pętlę pokarmową o długości około 1,5 metra, do pętli tej trafia pokarm z małego zbiornika żołądkowego i dopóki jest w tej pętli nie jest poddawany trawieniu przez enzymy pokarmowe
2) pętlę enzymatyczną, która zawiera enzymy trawienne produkowane przez dwunastnicę, lecz nie mają one kontaktu w tej pętli z przyjętym pokarmem, długość tej pętli wynosi zazwyczaj około kilkadziesiąt centymetrów
3) pętlę wspólną, która jest pozostałym odcinkiem jelita cienkiego, w tej pętli zachodzi już typowy proces trawienia, pokarm miesza się z enzymami trawiennymi i następuje jego wchłanianie. Nie bez znaczenia jest fakt, że wspólna pętla zaczyna się w drugiej części jelita cienkiego, tzw. jelicie krętym. To dzięki temu mają miejsce zjawiska odpowiedzialne za poprawę metabolizmu glukozy, czyli leczenie cukrzycy.
Już po samym opisie powyższej procedury, nie trudno o wniosek, że jest to operacja technicznie trudniejsza w porównaniu z mankietową resekcją żołądka. Niektórzy pacjenci chętniej wybierają ten typ zabiegu ze względu na to, że efekty leczenia są po operacji bypassu nieco lepsze. W niektórych sytuacjach również chirurdzy chętniej proponują ten typ operacji, zwłaszcza u pacjentów chorujących na trudną do leczenia cukrzycę typu 2, jak również u pacjentów, którzy w swojej diecie bazują głównie na produktach słodkich. Słodycze po operacji bypassu są dużo gorzej tolerowane przez pacjentów i często ich jedzenie wiąże się z nagłymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi jamy brzusznej i biegunką. Niemniej jednak należy pamiętać, że po drugiej stronie wagi przy podejmowaniu decyzji odnośnie rodzaju operacji trudniejsza procedura, jaką bez wątpienia jest bypass wiąże się z większym ryzykiem operacyjnym wynikającym z trudności technicznych zabiegu.