top of page

SPECJALISTA CHIRURGII OGÓLNEJ I NACZYNIOWEJ

Chirurgia bariatryczna

 

Nie będzie dużą przesadą, jesli stwierdzimy, że otyłość jest prawdziwą plagą XX i XXI wieku. Dane przedstawiane przez WHO są przygnębiające.

 

10 faktów na temat otyłości - wg WHO

 

Gdyby chcieć odpowiedzieć w jednym zdaniu, czym zajmuje się chirurg leczący pacjentów z otyłością, można by bez przesady zaryzykować stwierdzenie, że odmienia ludzkie życie.

 

Nie będzie też żadną przesadą stwierdzenie, że chirurgia bariatryczna jest obecnie jedyną metodą leczenia dającą pacjentom chorującym na otyłość szansę na wyleczenie ich choroby.

 

Dzięki chirurgicznemu leczeniu otyłości pacjenci zmniejszają swoją masę często o kilkadziesiąt kilogramów, co poza czysto fizycznymi następstwami redukcji wagi wiąże się również z całkowitym wyleczeniem chorób towarzyszących otyłości, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny czy hipercholesterolemia. Wraz ze spadkiem masy zmniejsza się również ryzyko chorób nowotworowych, poprawia się płodność, jak również, co jest na pewno najmniej zaskakujące ustępują bóle związane z nadmiernym obciążeniem wszystkich stawów.

 

Ponieważ cukrzyca i nadciśnienie są częstymi przyczynami zawałów serca i udarów, wyleczenie tych chorób przekłada się również pośrednio na wydłużenie życia pacjentów, poddanych leczeniu chirurgicznemu. To samo dotyczy długości życia związanej z ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe.

 

Obecnie wszystkie operacje bariatryczne wykonywane są techniką laparoskopową, co ma decydujące znaczenie dla szybkości rekonwalescencji po operacji. Pacjenci są w stanie już na drugi dzień po zabiegu samodzielnie opuścić łóżko szpitalne, a w kolejnym dniu najczęściej wracają do domu.

 

Celem operacji bariatrycznych jest taka modyfikacja przewodu pokarmowego, aby pacjent przyjmował mniejszą niż dotychczas ilość kalorii i co może nawet ważniejsze nie czuł z tego powodu dyskomfortu. Najbardziej niesamowity jest jednak wpływ chirurgii bariatrycznej na mechanizmy hormonalne przewodu pokarmowego. Dzięki czemu u pacjentów chorujących na cukrzycę, już od pierwszych dni po operacji obserwujemy normalizację poziomów glukozy we krwi, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy, czy nawet tygodni stwierdzamy całkowitą remisję choroby, uwalniając pacjenta zarówno od wielu dotychczas zażywanych leków, jak rówież zatrzymując destrukcyjny wpływ cukrzycy na organizm pacjenta. Między innymi z tego powodu operujemy coraz lżejszych pacjentów z cukrzycą, a termin "chirurgia bariatryczna", coraz częściej zastępowany jest określeniem "chirurgia metaboliczna".

 

Pobyt w szpitalu trwa najczęściej kilka dni. Pacjent operowany jest na drugi dzień po przyjęciu. Już na drugi dzień po operacji zaczyna przyjmować płyny i papkowate pokarmy, a w kolejnym dniu najczęściej wraca do domu.

 

W pierwszym roku po operacji kontrole odbywają się w odstępach trzymiesięcznych, w kolejnych latach raz na pół roku.

 

W naszym dossier chirurgicznym obecnie stosujemy przede wszystkim trzy metody operacyjne:

 

1) operację mankietowej resekcji żołądka (przez pacjentów i chirurgów często nazywanym "sliwem" od angielskiej nazwy "sleeve gastrectomy")

2) bypass żołądkowy w skrócie zwanym "bypasem"

3) mini gastric bypass, który "mini" jest jedynie z nazwy

Pomagamy również osobom, które z różnych powodów potrzebują interwencji chirurgicznej po przeprowadzonych w przeszłości operacjach bariatrycznych

 

Osoby zainteresowane chirurgicznym leczeniem otyłości serdeczenie zapraszam na konsultacje.

bottom of page